All Time National Track & Field Medalist 

(Cross Country National Medalist)

 

 

2016 – USATF Nationals USATF Youth Nationals – Millersville PA (18 medals)

 

11-12yo Girls 2nd Place Team Title

5- National Titles

 

Jojo Reed                        U-8              800M, Long Jump

Everett Capelle                 9-10            1500M (National Champion) 800m (National Champion)         

Brandon Gorski                 11-12           High Jump

Amelia Kang                     11-12           3000m (National Champion) 1500m (National Champion) 4x800 (Silver Medal)     

Anastasia Snodgrass                   11-12           4x800 (Silver Medal) 3000m (Silver Medal) 1500m (Bronze Medal)

Leilani Woodson               11-12           4x800 (Silver Medal)

Talia Richland                            11-12           4x800 (Silver Medal)

Ben McKenna                    13-14           3000m (National Champion) 1500M (Silver Medal) 800m

Declan van Dorp               15-16           2000M Steeplechase (Silver Medal)

Christian Wehrli                17-18           2000M SC (Bronze Medal)

 

 

2015 – USATF Nationals USATF Youth Nationals - Lisle IL (CLUB RECORD MEDAL COUNT 35 medals)

 

15-16yo Boys National Team Title Champions

3- National Titles

1-World Title

 

Everett Capelle                 BB              1500M (National Champion) 800m

Calvin Capelle                   MB               800M, 1500M, 3000M

Amelia Kang                     MG               3000m

Sarah Ayala                      YG               Long Jump

Ben McKenna                    YB                3000M, 1500m

Christian Wehrli                IB                2000M SC (National Champion) 3000m 4x8 (Silver Medal)

Ryan Bush                        IB                4x800m (National Champion) 4x4 (Silver Medal) 800M 1500m

Donovan Mimmick             IB                4x400m (Silver Medal)

Grant Walters                   IB                4x800m (Silver Medal) 2000M Steeplechase

Jacob Aries                     IB                2000M Steeplechase (Silver Medal) 4x800 (National Champion)

Jeffery Brecheen               IB                4x800m (National Champion) 4x400m (Silver Medal)

Declan van Dorp               IB                2000M Steeplechase (Bronze Medal) 4x800 (Silver Medal)

Zeth Klienmeyer                IB                4x800m (National Champion) 2000M Steeplechase

Hayden Sanders                IB                4x400m (Silver Medal)

Hunter Wehrli                   IB                2000M Steeplechase 4x800 (Silver Medal)

Bryan Hlavin                     YM               High Jump

 

2015 –USATF Youth World Trials– Lisle IL

World Trials – 3000M – Mason Coppi  (National Champion) 1500m (Bronze Medal)

World Trials – Shot Put – Bronson Osborn (Bronze Medal)

World Trials – Long Jump – Bronson Osborn (Bronze Medal

World Trials – 1500M – Jake Ogden – 5th place

 

 

 

 

2014 – USATF Youth Nationals – Bloomington IN ( 20 Medals )

 

13-14yo Boys National Team Title Champions

 

Everett Capelle                 U8               1500M (National Champion-National Record) 800m, Long Jump

Calvin Capelle                   BB                800M, 1500M, 3000M

Ryan Bush                        YB                4x800m (National Champion) 800M (Bronze Medal) 1500m

Daniel White                    YB                4x800m (National Champion) 3000M (Bronze Medal) 1500m 800M

Donovan Mimmick             YB                4x800m (National Champion) 400M, HJ

Grant Walters                   YB                4x800m (National Champion) HJ

Haley Herberg                  YG               1500m (National Champion)

Ryan Nelsson                   IB                2000M Steeplechase

 

2014 – Junior Olympic National Championships – Houston TX (2 Medals)

Bronson Osbourne            IB                Shot Put

Charlie Kappas                  IB                Triple Jump
                  

2013 –USATF Youth Nationals – Edwardsville IL (26 medals)

 

Calvin Capelle                   BB                800M, 1500M (Bronze Medal)

Jake Sun                          MB               Mini-Jav

Sophie Mendelson             MG               Long Jump (Bronze Medal)

Emily Sun                         MG               High Jump (Bronze Medal)

Ryan Bush                        YB                4x800m (Silver Medal)

Tyler Salvage                    YB                4x800m (Silver Medal) High Jump

Asher Richland                 YB                4x800m (Silver Medal)

Daniel White                    YB                4x800m (Silver Medal) 3000m

Ryan Nelsson                   YB                4x800m
Grant Walters                   YB                4x800m

Cooper Zoch                    YB                4x800m

Jaden Slusiewicz                YB                4x800m

David White                     IB                2000M Steeplechase (Bronze Medal) 3000m, 800m

Bryan Hlavin                     IB                High Jump

Charlie Kappas                  IB                Triple Jump (Bronze Medal) High Jump

Charlotte Owen                YW               3000m, 1500m

Connor Higgins                YM               Decathlon (Bronze Medal) Javelin, High Jump

 

 

 

2012 –USATF Nationals USATF Youth Nationals – Arlington TX (31 medals)

2 – National Champions

 

Ridge BenBen                   YM               Dec, Javelin, 4x4

Drake Johnston                YM               2000SC 3000M, 1500M, 4x4 (Silver Medal 2000M SC)

Brandon Roy                    YM               Dec, Jav

Max Ross                         YM               2000SC, 4x4

Wes McQuaid          YM               4x4
Sean Pino                        IB                2000SC, 3000M, 1500M
(Silver Medal)

Sammy Harned                 IB                2000SC

Jake Ogden                      YB                3000M (National Champion) 1500M (Silver Medal)

David White                     YB                3000M

Bryan Hlavin                     YB                High Jump (Bronze Medal)

Ryan Bush                        MB               4x8

Jack Young                       MB               4x8

Daniel White                    MB               3000M, 1500M, 4x8

Grant Walters                   MB               4x8

Owen Young                     BB                15000M

Haley Herberg                  MG               1500M (National Champion)

Amanda Gehrich               IG                3000M, 1500M

Natalie Herberg                YW               800M (Bronze Medal)

 

2012 – Junior Olympic National Championships – Baltimore MD

Jake Ogden                      YB                3000M, 1500M (National Champion 1500M & 3000M)

 

 

 

2011 –USATF Nationals USATF Youth Nationals – Myrtle Beach SC (30 medals)

4 –National Champions

3rd – Place Youth Boys Team Title

3rd – Place Intermediate Boys Team Title

 

Tanner Vroom                  YM               Javelin

Drake Johnston                IB                2000SC (National Champion), 3000M, 1500M, 4x8

Tommy Cooper                 IB                2000SC, 4x8

Zach Young                      IB                2000SC, 4x8
Sean Pino                        IB                2000SC, 4x8

Sammy Harned                 YB                3000M, 1500M, 800M, 4x8

Jake Ogden                      YB                3000M (National Champion) 1500M (National Champion) 800M, 4x8

David White                     YB                3000M, 4x8

Kyle Jacob                        YB                4x8

Brenna Barker                   IG                Triple Jump (National Champion) Long Jump, High Jump

Taylor Eljenholm               IG                Triple Jump, Long Jump, High Jump

Michelle Wicker                 YW               Hept, High Jump

 

2011 – Junior Olympic National Championships - Wichita KS (Club Record 12 Medals)

 

Drake Johnston                IB                2000SC , 3000M, 1500M

Sean Pino                        IB                2000SC

Sammy Harned                 YB                3000M, 1500M, 4x8

Jake Ogden                      YB                3000M, 1500M, 4x8

Shawn Trejo                     YB                4x8

David White                     YB                4x8

 

 

2010 –USATF Nationals USATF Youth Nationals - Lisle IL (20 medals)

Devin Hanrahan                YM               2000SC
Drake Johnston                IB                2000SC, 3000M
Dana Hanrahan                 IG                2000SC       

Bradley Bolton                  YM               Shot Put, Disc, Jav, Hammer – National Champion
Joey Lopez                       IB                High Jump
Sean Pino                        YB                4x8

Sammy Harned                 YB                4x8

Brandon Boval                  YB                4x8

Daniel Rapport-Majer        YB                4x8

Joey Totsi                        MB               SP- National Champion, Disc – National Champion

Jacob Ogden                    MB               800, 1500M, 3000M

Jack Muench                     BB                Triathlon, Long Jump

 

 

2010 – Junior Olympic National Championships (Sacramento, CA) 4 Medals

 

Jacob Ogden                    MB               800, 1500M, (3000M National Champion)

Sean Pino                        YB                3000M

 

2009 –USATF Nationals – Eastern Michigan University - Ypsilanti, Michigan (27Medals)

 

Devin Hanrahan                IB                2000SC – National Champion

Zeph Alva                        YB                3000M, 4x8– National Champion

TJ Mines                          YB                3000M, 4x8– National Champion

Matt Harned                     YB                4x8– National Champion

Drake Johnston                YB                3000M, Pole Vault, 4x8– National Champion                  

DeVallée Pedrogo             YM               110MH– National Champion

Bradley Bolton                  YM               World Trials Medalist - Hammer

Justin Hull                        IB                Triple Jump, High Jump

Erica Liem                        YG               3000M, 1500M

Andy Werderman              YB                Pentathlon

Monica Todd                    IG                400M Hurdles

Kimmie Conner                 YW               Heptathlon

Wes McQuaid          YB                Triple Jump

Luke Wattenberg              MB               Discus, Shot Put, Javelin

Caylie Connelly                 IG                2000SC

 

2009 –USATF Youth World Trials– Eastern Michigan University - Ypsilanti, Michigan

World Trials – Heptathlon – Kimmie  Conner – 3rd place 4,561 Points

World Trials – 400MH – Monica Todd – 7th place – 1:02.48

World Trials – Long Jump – Monica Todd – 7th place - 17’11”

World Trials – Hammer – Bradley Bolton – 2nd place - 219’8”

World Trials – 110MH – Finals– DeVallée Pedrogo – 3rd place – 13.78

 

 

 

2008 –USATF Nationals – University North Carolina - Charlotte, NC. (30Medals)

Intermediate Boys    2nd place National Team Title

Jessica Bragg                    YW               Heptathlon

Michelle Wicker                 IG                Heptathlon

Andy Werderman              YB                Pentathlon

Brooke Kather                  YG               Pentathlon

Ian Dickerson                   YM               Decathlon

Josh Lindley                     YM               Decathlon

Devin Hanrahan                IB                2000SC, 4x8

David Harned                             IB                2000SC, 4x8

Masato Yoshihara              YB                3000M, 4x8

Zeph Alva                        YB                4x8

Jared Hazlett                    YB                4x8

TJ Mines                          YB                4x8

Jonathan Brady                IB                4x8, 4x1

Erik Peterson                    IB                4x8

Bradley Bolton                  IB                Hammer (National Champion) Shot Put, Javelin

Hayley Wilcox                   MG               High Jump

Trevor McCloud                IB                Triple Jump, 4x1

Justin Hull                        IB                Triple Jump

Erica Liem                        MG               3000M, 1500M

DeVallée Pedrogo             IB                110MH, 4x1

Ibrahim  Al-Arnous            IB                4x1

 

 

2008 - Junior Olympic National Championships (Omaha, NE) 5 Medals *Record

DeVallée Pedrogo     IB                110MH

Bradley Bolton                   IB                Javelin, Hammer (National Champion) (JO Record)

Sean Lee                 SBB              High Jump

Monica Todd            IG                Long Jump (National Champion)

 

 

2007 –USATF Nationals - Benedictine University - Lisle, Ill. (25 Medals)

Intermediate Boys    2nd place National Team Title

Dean Welch             MB               Mini-Jav, Discus

DeVallée Pedrogo   IB                    110MH (National Champion), Long Jump

Bradley Bolton                   IB                SP, Discus, Javelin, Hammer

Grace Esslinger         IG                Heptathlon, Javelin

Matt Gillett              IB                Decathlon, Triple Jump

Karen Esslinger         YW               Hammer, Javelin

Christian Howe         YB                Pentathlon

Steven Robillard       IB                Decathlon, Javelin, Triple Jump

Josh Lindley             YM               Decathlon

Nick deBeaubien       YM               Decathlon

Andy Werderman      MB               Pentathlon

Harrison Evans         BB                Pentathlon

Zack Venable           BB                Pentathlon

Ian Moore               YB                Javelin

Evan Nelson            YB                Discus

 

2007 - Junior Olympic National Championships (Mt Sac, Walnut CA)

DeVallée Pedrogo     IB                110MH

Bradley Bolton                   IB                Hammer

Meagan Johnson      YW               High Jump

Karen Esslinger         YW               Javelin

 

2006  North Carolina A&T State University - Greensboro, N.C. (20 Medals)

Youth Boys    2nd place National Team Title

Dean Welch              BB                   Mini-Jav (National Champion), Triathlon

Brooke Kather                   MG               Pentathlon

DeVallée Pedrogo   YB                 100MH (National Champion) TJ, Pentathlon

Bradley Bolton                   YB                SP, Discus, Javelin

Grace Esslinger         IG                Heptathlon, Javelin

Matt Gillett              IB                Decathlon

Andrew Kokinakes    IB                Decathlon

Justin Montolio         IB                Decathlon

Karen Esslinger         YW               Hammer

Chase Carnahan       YM               SP, Discus, Javelin

Jon Ingles               YM               Decathlon

Jon Jenkins              YM               Decathlon

 

2006 Junior Olympic National Championships (Morgan State University - Baltimore, MD (2 Medals)

DeVallée Pedrogo   YB                   100MH (JO National Champion)

Bradley Bolton                   YB                Javelin

 

 

2005  University of Tennessee - Knoxville, Tenn (17 Medals)

Dean Welch             BB                Mini-Jav

Grace Esslinger         YG               100MH

Matt Gillett              YB                Pentathlon, TJ

Andrew Kokinakes    YB                TJ

Bradley Bolton                   YB                Discus, Javelin

Kevin Kuechler                   IB                Decathlon, 110MH, LJ, TJ, Javelin

Nick deBeaubien       IB                Decathlon, Javelin

Jon Ingles               IB                Decathlon

Jon Jenkins              YM               Decathlon, Javelin

 

2005  Junior Olympic National Championships IUPUI Indianapolis, IN (2 Medals)

Kevin Kuechler                   IB                Decathlon

Nick Robinson         YM                Discus

 

2004  Morgan State University - Baltimore, MD (4 Medals)

Brooke Kather                   BG               HJ

Haley Brink              MG               Discus, Mini-Jav

Nick deBeaubien       IB                Decathlon

_____________WILDCATS STARTED 2004________________

 

2003  University at Buffalo - Amherst, NY (11 Medals)

Connor Naasz          BB                LJ

Ian Moore               BB                SP, Mini Jav

Ramon Vargas                   BB                Triathlon

Kevin Kuechler                   YB                100MH, 200MH, LJ, TJ

Jon Jenkins              IB                Decathlon, LJ, TJ,

 

2001  Millikin University, Decatur, Illinois (13 Medals)

David Hanlin            MB               Pentathlon & HJ (National Champion), LJ

Whitney Hampton     YG               800M

Jonathan Jenkins      YB                Pentathlon, TJ, Javelin

Megan Mainwarning   YW               3000M

Matt Burno              YM               100M

Robert Sickles          YM               Decathlon, Javelin

 

1998  Spokane Falls Community College, Spokane Washington (10 Medals)

Nick deBeaubien       BB                Triathlon

Danielle DeBeaubien  YG               Javelin (National Champion), SP, 100MH

Bryce Dahlin            YB                100MH, 200MH, 400M

Tommy Rodriguez    YB                800M

Christina Ciampa       YM               100M, 200M

 

1997  Orlando Florida, Disney World Sports Center (8 Medals)

Danielle DeBeaubien  YG               Javelin (National Champion), SP, Discus

Whitney Larson        YG               Pentathlon, 100MH, TJ

Tyler McGill              YB                Pentathlon, 800M

 

 

1996  Utah State, Salt Lake City, Utah (17 Medals)

Raji Sondhu             BB                Triathlon, HJ, SP

Whitney Larson        MG               Pentathlon (National Champion), 80MH, LJ

Tommy Rodriguez    MB               800M

Nicole Scott             YG               1500M

Katie Wildermuth      YG               100MH, 200MH

Amanda Fleskoski     IG                Heptathlon, 100MH, 400MH, HJ, TJ

Christina Ciampa       IG                400M

Mellisa Weidner        IG                Javelin (National Champion)

 

1995  Missouri Southern University, Joplin Missouri (11 Medals)

Chris Meng              MB               Pentathlon (National Champion) LJ, 80MH

Kelly Smith              MB               800M (National Champion) 1500M

Nicole Scott             YG               1500M, 3000M

Katie Wildermuth      YG               200MH

Brooke Fitzgerald      YG               SP

Tim Fitzgerald          YM               100M, 200MH

 

1994  University of Tennessee, Knoxville, Tennessee (15 Medals)

Bryce Dahlin            BB                Triathlon, HJ

Whitney Larson        BG               LJ (National Champion)

Chris Meng              MB               LJ, SP, Pentathlon

Brooke Fitzgerald      YG               TJ

Jay Brown               YB                100MH, 200MH, Pentathlon

Chris Caulfied           YB                3000M

Tim Fitzgerald          IB                100M, 200M, LJ, 4x100M

Phil Kulengosky        IB                4x100M

Richard Oates          IB                4x100M

Irami Frimpong        YM               TJ

 

1993  University of Houston, Houston Texas (13 Medals)

Chad Kulengosky      BB                800M, 1500M

Chris Meng              BB                Triathlon, LJ, SP, HJ

Bao Nguyen             BB                Triathlon, LJ

Michael Murray         YB                1500M, 3000M

Richard Oats            YB                200MH

Tim Fitzgerald          IB                LJ, TJ

 

1992  Auburn University, Auburn Alabama (3 Medals)

Bao Nguyen             BB                LJ

Tony Buonacorsi      MB               SP, Discus

 

1991  University of South West Louisiana   Lafayette, Louisiana (1 Medal)

Michael Smith           MB               80MH, Pentathlon, HJ